
Jak działają centrale wentylacyjne?
Centrale wentylacyjne pozwolą na błyskawiczną cyrkulację powietrza znajdującego się w miejscach z powietrzem nadmuchiwanym, przechodzącym poprzez specjalistyczne filtry. W ofercie wielu firm dostępna jest nie jedna innowacyjna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, lecz też są typy bez rekuperacji. Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, pozwolą na jego uzyskanie z powietrza wydmuchiwanego, dzięki czemu zmniejszają utraty pochodzące z wentylacji wnętrz. Działają dyskretnie, nie przeszkadzają w pracy oraz we współzależności od typu, mogą mieć zintegrowane różnorodne specjalne prace (jak np. zarządzanie pilotem bądź automatykę połączoną z narzędziem).
Centrale wentylacyjne oraz klimatyzacyjne
Centrale wentylacyjne służą do przygotowania oraz przewozu powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Paleta artykułów ma narzędzia kompaktowe, rodzaju plug & play i centrale sekcyjne powstające wg osobistych potrzeb konsumenta. Mogą być wykorzystywane w budynkach handlowych, przydatności społecznej, mieszkalnych oraz ekonomicznych takich jak sklepy, biura, centra handlowe, hotele, restauracje, natomiast również w budynkach przemysłowych.
Jak funkcjonuje system wentylacji z centralą wentylacyjną
Punkty nawiewne znajdują się w miejscach tak nazywanych czystych, więc w lokalach lub jadalni, punkty wywiewne w miejscach określanych jako brudne, tj. łazience, kuchni, lecz również w garderobie, wiatrołapie oraz na korytarzu. W pewnych wypadkach, w kuchni umieszcza się też punkt nawiewny. Cały przepływ powietrza tworzą dwa wentylatory wspierane prądem, jakie są elementem centrali wentylacyjnej. W centrali wentylacyjnej do uwalniania ciepła niezwykle istotny jest niewątpliwie jego zamiennik. W rekuperatorach najpowszechniejsze są krzyżowe oraz przeciwprądowe wymienniki ciepła. W krzyżowych strumienie powietrza nawiewanego oraz wywiewanego są do siebie prostopadłe, natomiast w przeciwprądowych – równoległe o różnych zwrotach. Wymienniki przeciwprądowe są droższe od krzyżowych, za to zapewniają otrzymywanie większej ilości energii.
Elementy odpowiedzialne za mechanizmy w centrali wentylacyjnej
Żeby powietrze mogło zostać przygotowane, w centrali wykorzystywane są specjalistyczne sekcje – każda jest odpowiedzialna za odmienny mechanizm na powietrzu. Oraz tak wykorzystuje się: nagrzewnice, chłodnice, sekcje nawadniania, filtry i grupy osuszania. Sekcją odpowiedzialną za nadanie właściwego ciśnienia jest niewątpliwie wywietrznik. Sekcjami specjalnymi, połączonymi z odzyskiem energii, są rekuperatory: wymienniki krzyżowe, obrotowe itp.
Jak wybrać centralę wentylacyjną
Dobierając centralę wentylacyjną, należy brać pod uwagę, jaką ilość powietrza może zawierać, więc jakie nasilenie ruchu gwarantują jej wentylatory, gdy pokonują opory ruchu instalacji. Określenie niezbędnych do wyboru rekuperatora wartości wydatku oraz sprężu wentylatorów najlepiej polecić wykwalifikowanemu projektantowi. Wymagany spręż (wzrost ciśnienia) pochodzi z wielkości oporów ruchu powietrza w kanałach wentylacyjnych – im większa oraz bardziej złożona ich sieć, tymże większy winien być spręż.