Czym jest biuro rachunkowe i jak działa?

Nie da się ukryć, że wiele osób korzysta na co dzień z usług biura rachunkowego. To pojęcie dla niektórych wciąż brzmi jednak nieco enigmatycznie. Nie każdy jednak dobrze radzi sobie z rozliczeniami podatku VAT czy obsługą kadrowo – płacową w swojej firmie. Warto więc byłoby dowiedzieć się czym jest instytucja zwana biurem rachunkowym i na jakich zasadach opiera swoją działalność.

Jaka jest definicja biura rachunkowego?

Najogólniej mówiąc, biuro rachunkowe to nic innego jak podmiot, który prowadzi pewnego rodzaju działalność gospodarczą. W tym momencie trzeba zaznaczyć, że podmiot ten świadczy usługi na rzecz zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych. Reasumując, banknoty dolaryz usług biura rachunkowego mogą korzystać: osoby fizyczne, przedsiębiorstwa czy też inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Jeżeli chodzi o zakres usług świadczonych przez biuro rachunkowe to wyróżnić tutaj należy:

  • całościową obsługę księgową każdej z form ewidencyjnych działalności gospodarczej
  • pomoc w przygotowaniu wniosków o kredyt
  • rozliczenia podatku VAT
  • doradzanie osobom, które chcą prowadzić działalność gospodarczą
  • obsługa kadr oraz płac
  • reprezentacja klienta w urzędach
  • Trzeba zaznaczyć, że powyżej wymieniony katalog usług świadczonych przez biuro rachunkowe Mysłowice nie jest zamknięty. Podmiot ten zajmuje się również świadczeniem innych usług związanych z szeroko pojętym doradztwem finansowym i podatkowym.

Warto wspomnieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 roku, ubezpieczeniem nie jest objęta cała działalność biur rachunkowych. Objęte wyżej wspomnianym ubezpieczeniem są bowiem tylko i wyłącznie czynności z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Należy zaznaczyć, że ubezpieczenie obejmuje niekorzystne następstwa zaniechań lub działań podmiotu ubezpieczonego.

Kto powinien skorzystać z usług biura rachunkowego?

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas powinien starać się na bieżąco załatwiać swoje sprawy podatkowe i finansowe. Jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej to zazwyczaj nie mamy większych problemów, aby rozliczyć się chociażby z Urzędem Skarbowym. Niektórzy jednak korzystają z usług biur rachunkowych, bo mają trudności z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli więc mamy problem z tym rozliczeniem, warto zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego. Nie da się ukryć, że z usług biura rachunkowego powinny korzystać również osoby, które chciałyby dostać kredyt, ale nie bardzo wiedzą jak umotywować wniosek o kredyt. Doświadczona osoba prowadząca biuro rachunkowe może pomóc w sporządzeniu takowego wniosku.

Z całą pewnością największą rzeszą klientów biur rachunkowych są osoby prowadzące różnego rodzaju działalność gospodarczą. Bez względu na to na jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzimy, zobowiązani jesteśmy do prowadzenia księgi przychodów oraz rozchodów. Nie każdy przedsiębiorca, zwłaszcza ten początkujący wie jednak na czym powinno polegać prowadzenie takiej księgi. Dobrze by więc było udać się po pomoc do profesjonalistów, którzy podpowiedzą w jaki sposób warto byłoby prowadzić księgowość firmy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij